| Wygiełzów, Wadowice | |||||||||
|
|
|
||||||||
| Wygiełzów, Wadowice |
Skansen w Wygiełzowie – Lipowcu prezentuje tradycyjna kulturę Krakowiaków Zachodnich. Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec zostało utworzone z dniem 01.01.2007r., na bazie Skansenu i Zamku Lipowiec wydzielonych ze struktur Muzeum w Chrzanowie. Początki parku etnograficznego sięgają 1968r. Skansen udostępniono do zwiedzania 15 października 1973r. - wówczas były to 3 obiekty, teraz jest ich 25.
W programie:
-
Nadwiślański Park Etnograficzny – w skansenie rozmieszczono 25 obiekty będące przykładem architektury wsi nadwiślańskiej: zagrody chłopskie, zabudowania związane z przemysłem wiejskim oraz kompleksy sakralny, małomiasteczkowi i dworski. Znajduje się tu słynny, najstarszy obiekt w skansenie, XVII wieczny Kościół z Ryczowa z oryginalnym wyposażeniem. W skansenie dzieci biorą udział w jednej lekcji muzealnej do wyboru: Plastyka obrzędowa i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia; Nie święci garnki lepią; Od ziarna do chleba; Jak to ze lnem było; Strój krakowski; Na szkle malowane; Życie codzienne dawnych mieszkańców wsi i małych miasteczek; Wielkanocne tradycje; W szkole naszych dziadków; Heraldyka i genealogia rodów szlacheckich na przykładzie rodziny Bzowskich.
-
ruiny zamku Lipowiec, którego historia sięga średniowiecza. Dawna twierdza biskupów krakowskich zlokalizowana na wapiennym wzgórzu o tej samej nazwie. To typowy gotycki zamek obronny typu wyżynnego, zbudowany głównie z kamienia.
-
wizyta w Wadowicach, rodzinnym mieście papieża Jana Pawła II. Zwiedzanie barokowej Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, pochodzącej z końca XVIII wieku. Jan Paweł II nawiedzał ją trzykrotnie podczas swych pielgrzymek do Polski, a w 2006 roku przybył tu również papież Benedykt XVI. Dom rodzinny Ojca Świętego, obecnie mieści się w nim muzeum dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami. Czas wolny na wadowickie kremówki.
Cena obejmuje:
-
przejazd autokarem na trasie wycieczki, opłaty parkingowe,
-
bilety wstępu do odwiedzanych atrakcji zawartych w programie,
-
ubezpieczenie NNW,
-
opiekę licencjonowanego pilota podczas wycieczki,
-
3 os. opieki GRATIS!
Dodatkowo polecamy:
W okolicach ruin zamku Lipowiec ognisko z pieczeniem kiełbasek + 10,00 zł/os.
Dodatkowe informacje:
-
program wycieczki jest sugestią spędzenia czasu w trakcie wyjazdu, na życzenie Klienta może być zmodyfikowany,
-
ceny wycieczek skalkulowane dla dzieci i młodzieży (bilety ulgowe),
-
cena podana dla wyjazdów z Powiatu Suskiego, w innym przypadku cena może ale nie musi ulec zmianie,
-
cena może ulec zmianie w przypadku zmian cen paliw na rynku, cen biletów i innych opłat, które w znacznym stopniu wpływają na cenę wycieczki,




